menu

O fotografii kulinarnej- co wpływa kompozycję #piękniepodane

O rodzajach kompozycji pisałam w poprzednim wpisie z cyklu #piękniepodane. Tym razem chciałabym przybliżyć temat kompozycji z bardziej praktycznej strony. Pokazać jak zwykle odbywa się u mnie komponowanie kadru, na co zwracam uwagę, co jest istotne i ma wpływ na ostateczny efekt jaki uzyskam na fotografii. Chcąc pokazać Wam jak ten proces przebiega u mnie przygotowałam sałatkę i sfotografowałam poszczególne etapy by zilustrować temat. Przepis na samą sałatkę oraz zdjęcia krok po kroku jak ją przygotować znajdziecie na Smacznej Stronie Tesco. Tam również czeka na Was konkurs z smacznymi nagrodami:)



Jak buduję kompozycję

Zacznę od tego, że gdy zaczynałam swoją przygodę z blogowaniem i na potrzeby kolejnych wpisów przygotowywałam zdjęcia by zilustrować przepis po prostu kładłam talerz i robiłam zdjęcie tego co na nim było. Oczywiście efekty były dramatyczne i dziwię się, że w ogóle chciałam takie zdjęcia publikować;) Z biegiem czasu zaczęłam jednak dostrzegać, że jest wiele różnych elementów, które maja wpływ na kompozycję. Coraz częściej świadomie zaczęłam wprowadzać zmiany, bawić się akcesoriami, eksperymentować z rozmieszczeniem ich w kadrze. Na co w takim razie zwracam uwagę?

-początek
Zanim zacznę fotografować, a często jeszcze zanim zacznę gotować(już podczas zakupów) myślę o tym jaki efekt chciałabym uzyskać. Dlaczego? Podczas zakupów wybieram dodatkowe owoce, zioła czy warzywa- te najpiękniejsze, które będą doskonałym elementem kompozycji. Przygotowując potrawę nadaję odpowiedni kształt produktom czy zwracam większą uwagę na to by porcja mięsa była apetycznie przyrumieniona. Dzięki temu, że wcześniej zaplanuję co chcę zrobić i jaki efekt osiągnąć mam dobrą bazę by zabrać się za budowanie kompozycji. Tu też zwykle decyduję jaki rodzaj kompozycji chciałabym zbudować- pozwala to usprawnić pracę, dobrać tło czy akcesoria. Warto też ułożyć sobie kompozycję bez potrawy- tak by mieć przygotowane wszystkie elementy i na koniec, przed samym fotografowaniem umieścić w kompozycji potrawę- dzięki temu będzie maksymalnie świeża.


-tło
To baza na której buduję kompozycję. Pomaga nadać pożądany klimat i styl fotografii. Zupełnie inny efekt uzyskamy stosując stare czy postarzane deski a inny gdy tłem będzie np. marmur. Potrawa jest punktem odniesienia- to jaki nadamy charakter stylizacji, jak skomponujemy kadr powinno podkreślać walory dania. Co może stanowić tło? W zasadzie tu ogranicza nas tylko wyobraźnia:) Tłem może być każda powierzchnia, która w ciekawy sposób pozwoli zaaranżować kadr. Dobrze sprawdzają się drewniane deski, podłogowe panele, gres, blacha albo wszelkiego rodzaju tkaniny.


-akcesoria
Niezaprzeczalnie akcesoria, które stosujemy tworząc kompozycję pozwalają na zabawę nastrojem, stylem i charakterem zdjęcia. W dużej mierze dzięki nim możemy tworzyć kompozycje oddające pożądany nastrój. Dzięki akcesoriom budujemy scenę, która oddaje zamierzony efekt- pozwala nam opowiedzieć pewną historię przypisaną potrawie. W połączeniu z tłem, światłem i odpowiednio dobranymi detalami możemy tworzyć nieskończenie wiele kombinacji. Kolekcja akcesoriów (zwanych też propsami) to zwykle zestawienie przeróżnych elementów porcelany, sztućców, ceramiki, desek i deseczek i wszystkiego co może się przydać w tworzeniu kompozycji. Takie zbiory powstają latami więc jeśli zaczynasz dopiero postaw na początek na uniwersalną białą ceramikę bez charakterystycznych elementów, by z czasem kompletować swój zestaw idealnych propsów.



-kształty i kolory
Kształty, faktury i kolory są bardzo istotne i by kompozycja była spójna warto poświęcić im chwilę. Kształt naczyń, faktura tkanin czy pojawiające się na różnych elementach desenie mogą być bardzo pomocne przy podkreślaniu walorów kompozycji. Warto też zapoznać się z kołem barw, które pomaga w dobieraniu kolorów w interesujące i przede wszystkim miłe dla odbiorcy kompozycje. Istnieją trzy podstawowe zestawienia kolorów: monochromatyczne( różne odcienie tego samego koloru), pokrewne( te barwy które sąsiadują ze sobą na kole) i kontrastowe(na kole znajdują się naprzeciw siebie). Decydując się na konkretne zestawienie łatwiej dobrać akcesoria, tło i wszelkie elementy.



-danie
Wszystkie elementy mają znaczenie i ciężko się bez nich obyć. Jednak jest jeden element, którego znaczenie jest kluczowe- chodzi oczywiście o fotografowaną potrawę. Najważniejsze by była apetyczna i świeża. Im danie jest atrakcyjniejsze tym łatwiej uzyskać satysfakcjonujące efekty.



Ważne by dużo ćwiczyć, zestawiać ze sobą różne elementy i tworzyć kompozycje różnego typu, o różnych charakterze i stylu. Stopniowo poszukiwać satysfakcjonujących rozwiązań i dzięki temu osiągnąć zachwycające efekty. Zachęcam też do przeczytania pozostałych postów z cyklu w których poruszam kwestię perspektywy i światła. W razie pytań zapraszam do kontaktu i komentowania:)
comercialTest

5 komentarzy:

  1. Bardzo fajny wpis! :) Sama od jakiegoś czasu interesuję się fotografią kulinarną i widzę po swoich zdjęciach, jak dużo zmieniło się na przestrzeni miesięcy w moich kompozycjach :)


    www.kuchnia-w-sloncu.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję! To najbardziej chyba cieszy- jak można zobaczyć na przestrzeni czasu jak bardzo zmieniaja się zdjecia które robisz:)

      Usuń
  2. Dopiero teraz trafiłam na Twojego bloga ale wpis jest bardzo przydatny zwłaszcza dla takiego foto-laika jak ja :]

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę:) Zachęcam też do przeczytania innych postów z tego cyklu:)

      Usuń
  3. Ja ciągle jestem daleko w tyle z robieniem zdjęć, a i tak widzę ogromną różnicę między tym, co publikuję teraz a tym, od czego zaczynałam. Nadal to gotowanie samo w sobie sprawia mi najwięcej frajdy, ale coraz bardziej lubię robić zdjęcia. A akcesoria zbieram, zbieram... Na szczęście dom duży, to się miejsce zawsze znajdzie na ten jeden talerzyk... ;)

    OdpowiedzUsuń

Zaszalej! Zostaw komentarz:)