menu

Syrop z pędów sosny

Sezon na zamykanie w słoiczkach skarbów wiosny i lata oficjalnie uważam za otwarty:) Zaczynam syropem z młodych pędów sosny( to już ostatni moment by zebrać takie malutkie, jeszcze nie przerośnięte). Taki syrop to super sprawa na zimowe przeziębienie, kaszel czy chrypkę. A przygotowanie właściwie zajmuje chwilę- warto więc zaopatrzyć domową spiżarnię:) A na dodatek by zrobić taki syrop trzeba wybrać się do lasu co dla mnie jest wielką przyjemnością:)


syrop z sosny, syrop z pędów sosny



Składniki:

szklanka młodych pędów sosny
1/2 szklanki cukru




Sposób przygotowania:

Pędy obieramy z zdrewniałych, brązowych łusek- najlepiej zrobić to ręcznie. Oczyszczone pędy
układamy ciasno w słoiku warstwami grubości około centymetra. Na warstwę pędów sypiemy porcję cukru- tak do wykorzystania wszystkich składników. Słoik przymykamy zakrętką, ale nie szczelnie i do końca, tylko tak by syrop mógł "oddychać" i odkładamy na kilka tygodni (4-5)  w słoneczne miejsce. Syrop powinien się tworzyć przez kilka tygodni. warto go od czasu do czasu lekko zamieszać by łatwiej rozpuszczał się cukier. Po upływie tego czasu syrop przecedzamy przez sitko, wyciskając dokładnie pędy i zlewamy do wyparzonych butelek/ słoików. Gotowe!



Ważne! Pędy powinny być zbierane w miejscu niedostępnym dla ruchu samochodów, tak by były jak najbardziej naturalne i pozbawione kontaktu ze spalinami.

Smacznego:)
comercialTest

6 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy przepis, nie wiedziałam, że robi się taki syrop nie używając wody. Koniecznie muszę znaleźć jakąś sosnę i wypróbować :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Robi się jak najbardziej:) jeśli chcesz zrobić jeszcze w tym roku to koniecznie musisz się spieszyć by pędy były jeszcze młodziutkie:)

      Usuń
  2. U mnie robi się od 2 tygodni tylko wolno idzie...bezsłonecznie ...

    OdpowiedzUsuń
  3. To jutro idę do lasu sosny szukać ;) Lubię leki home made, syrop z cebuli itd.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawa, mało pracochłonna wersja. Ja w zeszłym roku przez kilka godzin zbierałam pędy, gotowałam syrop z wody i cukru i przelewałam do słoików. Otrzymałam, wspaniały syrop zastępujący cukier do słodzenia, moi goście go uwielbiają. Ale w tym roku już mi się nie chciało robić ;( Twoja wersja mi odpowiada, tylko zastanawiam się jak długo przechowujesz już gotowy syrop ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po odcedzeniu i zlaniu do butelek/ słoiczków w lodówce może stać spokojnie kilka miesięcy( ok. 4). Cukier całość zakonserwuje w trakcie produkcji:)

      Usuń

Zaszalej! Zostaw komentarz:)