menu

Szybkie i pyszne ciasto czekoladowo-kokosowe

Też macie tak czasami, że nagle dopada Was ochota na słodkości? Miałam tak wczoraj i dzięki temu powstało to pyszne, improwizowane ciasto:) Wykorzystałam to co miałam akurat w domu i wyszło przepysznie:) Myślę, że spokojnie zamiast groszków czekoladowych można dać posiekaną czekoladę. Smakuje trochę jak czekoladowa kokosanka:) Idealne z bitą śmietaną!

ciasto kokosowo-czekoladowe, ciasto z kokosem


Składniki(Na formę 25x15cm):
3/4 szklanki mąki
100g wiórków kokosowych
100g groszków czekoladowych deserowych
1/4 tabliczki czekolady mlecznej
1/2 kostki masła
2 łyżki kakao
łyżeczka sody oczyszczonej
2 duże jajka
3/4 szklanki cukru

100ml śmietanki 30%




Sposób przygotowania:
Masło razem z czekoladą rozpuścić( zrobiłam to w mikrofalówce) i odstawić by chwilę przestygło. W misce

Tarta wytrawna czyli quiche z dynią, prosciutto i gorgonzolą

Tarty uwielbiam w każdej formie i na słodko i na wytrawnie. Mój mąż też takową nie pogardzi zwłaszcza gdy zawiera proscitto( albo inne mięsko) więc jadamy sobie takie quiche ze smakiem:)
Tutaj pojawia się dynia, która rozsłonecznia( moje słowotwórstwo) całe danie:) Do tego dip musztarowo-majonezowo- jogurtowy i jest pysznie:)


tarta z dynia, quiche z dynią, prosciutto i gorgonzoląSkładniki(na tartę o średnicy 24cm):
ciasto:
szklanka mąki
2 żółtka z dużych jajek
1/2 kostki masła

farsz/masa:
50g proscitto
1 cebula
200g dyni
200g gorgonzoli
150ml śmietanki 18%
3 całe jajka
pieprz

dip:
100ml jogurtu naturalnego
łyżka musztardy sarepskiej 
łyżka majonezu
sól, pieprz

natka pietruszki do dekoracji



Sposób przygotowania:
Ciasto: wszystkie składniki połaczyć na jednolite ciasto. Uformować kulę, lekko spłaszczyć, zawinąć w folię i odłożyć do lodówki na około godzinę.
Farsz: Prosciutto posiekać dość drobno. Cebulę posiekać w kosteczkę. Dynię posolić lekko i podpiec w piekarniku, a następnie pokroić na średniej wielkości kawałki. Smietanę, jajka i pieprz połączyć trzepaczką na jednolitą masę.
Dip: wszystkie składniki połaczyć na jednolitą masę- odstawić do lodówki.
Składanie: W formie wyłożonej papierem bądź wysmarowanej masłem rozłożyć ciasto( można je albo rozwałkować albo wygniatać ręcznie). Kolejno rozkładać składniki: cebulkę, prosciutto, dynię i gorgonzolę podzieloną na cząstki. Całość zalać masą śmietanowo- jajeczną. Piec w 180stopniach przez 15-20minut. Podałam posypaną posiekaną natką pietruszki. Gotowe!

Smacznego:)

Jogurt z owocami i orzechami oraz serduszkową galaretką

Już niedługo Walentynki. Właściwie święto to jest mi całkiem obojętne, bo moim bliskim mówię o uczciach nie tylko od święta, niemniej jednak zawsze to okazja by przygotować coś specjalnego:) Może być np. taki śniadaniowo- deserowy jogurcik z serduszkami z galaretki:) Proste, smaczne i
walentynkowe:)




Składniki(na jedną porcję):
1 mały jogurt naturalny
garść posiekanych orzechów(  mnie laskowe i migdały)
1/2 banana (mogą być inne ulubione owoce)
3 serduszka z galaretki





Sposób przygotowania:
Dzień wcześniej trzeba przygotować galaretki: opakowanie galaretki( u mnie truskawkowa, ale może być inna czerwona) wymieszać z połowę mniejszą ilością wody niż mówi przepis na opakowaniu i po całkowitym rozpuszczeniu wlać do silikonowych foremek w kształcie serduszek( mi wyszło 30 sztuk).
W puchark ułożyć warstwowo: posiekane orzechy, plasterki banana i jogurt. Na końcu udekorować galaretkowymi serduszkami i listkami melisy. Gotowe!

Smacznego:)

Lassi bananowe z pierniczkową nutką

Pomysł na sycący, gęsty napój z odrobiną pierniczkowego smaczku. Jak dla mnie doskonały jako element drugiego śniadania, albo jako jedyny jego bohater( zależnie od apetytu:) ). Myślę, że spokojnie może konkurować z Lassi z mango:)


lassi bananowe, lassi z bananów, koktajl bananowy.


Składniki( na 1 porcję ok. 350ml)
2 małe dojrzałe banany
180ml jogurtu naturalnego
łyżka miodu
sok z 1/4 cytryny
płaska łyżeczka przyprawy do piernika



Sposób przygotowania:
Banany obieramy i kroimy na duże kawałki- wrzucamy do kubka blendera. Dodajemy pozostałe składniki i blendujemy na jednolity napój. Najlepiej spożywać od razu po przygotowaniu gdyż mimo cytryny banany mogą niestetycznie zmienić kolor. Gotowe


Smacznego:)

Ucierane ciasto kakaowe z borówkami- proste i pyszne

U Was też tak jest, że weekend bez ciasta to weekend stracony? Ja uwielbiam słodkości wszelakie więc oprócz weekendu uskuteczniam je również w tygodniu- a co tam! raz się żyje:) Fajnie jeśli do tego wszystkiego ciasto jest pyszne i wymaga minimalnego wkładu czasu. U mnie ciasto z borówkami( mam ich cały zamrażalnik chyba:) ) ale moga być też inne owoce- wiśnie, jabłka czy porzeczki.

ciasto ucierane z borówkami, ciasto z borówkami, szybkie ciasto czekoladowe

Składniki(na tortownicę 24cm średnicy):
1 1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 kostki rozpuszczonego masła
szklanka cukru
5 dużych jajek
3 czubate łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szklanka mrożonych borówek
cukier puder do dekoracji





Sposób przygotowania:
Jajka ucieramy w misce z cukrem tak by cukier się rozpuścił. dodajemy mąkę, kakao i proszek do pieczenia

Naleśniki z kurczakiem i suszonymi pomidorami

Idealne na mrozy- sycące i pełne smaku pomidorów za którymi już szalenie tęsknię. Zwykle łączyłam kurczaka i pomidory z puszki/ pastę pomidorową tym razem poeksperymentowałam z bio chipsami pomidorowymi, które dostałam jakiś czas temu w paczce od Royal Brand( nie mają nic wspólnego z chipsami w klasycznym wydaniu- to po prostu nic innego jak suszone, drobne kawałeczki pomidorów). Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania! Chipsy z pomidorów rozpuściły się i powstał świetny aromatyczny sos, który otoczył kawałki kurczaka- pycha:) A do tego dip jogurtowo- ziołowy i było "naleśnikowe niebo":))


naleśniki z kurczakiem i pomidorami, naleśniki- jak zrobić?Składniki( na 4-5 naleśników):
naleśniki:
szklanka mleka
1 1/2 szklanki mąki
1 jajko
2 łyżki oleju

farsz:
2 filety z piersi kurczaka
30g bio chipsów pomidorowych Royal Brand( myślę, ze moga też być suszone pomidory bez zalewy)
1 ząbek czosnku
1 mała cebulka
suszona bazylia i oregano
sól, pieprz
oliwa

Dip:
100ml jogurtu naturalnego
łyżka majonezu
garść posiekanych ziół: bazylii, pietruszki i oregano
sól, pieprz

100g startego sera żółtego




Sposób przygotowania:
Naleśniki: wszystkie składniki mieszamy na jednolitą masę. Smażymy naleśniki i odstawiamy do przestygnięcia.
Farsz: Na oliwie zeszklić posiekaną cebulkę i czosnek przeciśnięty przez praskę. Dodać pokrojonego dość drobno fileta i przesmażyć. Na koniec dodać chipsy pomidorowe( lub bardzo drobno posiekane suszone pomidory) oraz przyprawy- smażyć razem do momentu aż składniki się połączą.
Dip: jogurt, majonez oraz zioła wymieszać razem, doprawić do smaku solą i pieprzem.
Składanie: na połowę naleśnika nałożyć farsz, starty ser i "zamknąć " drugą połową naleśnika. Przesmażyć z dwóch stron na suchej teflonowej patelni( można też zapiec w piekarniku) do momentu aż ser się roztopi. Podawać z dipem. Gotowe!

Smacznego:)

Cebularze z kminkiem

Cebularze zna chyba każdy, a na pewno większość osób. Drożdżowe bułeczki z cebulą i dodatkiem kminku moga być nie tylko samodzielną przekąską, ale fajnie też sprawdzą się np. jako dodatek do śniadania. Do mojego drożdżowego ciasta dodałam otręby dzięki czemu było jeszcze pyszniejsze:)



cebularze, ciasto drożdżowe, jak zrobić ciasto drożdżoweSkładniki (na 9 sztuk):
szklanka mąki pszennej
3/4 szklanki ciepłej wody
1/4 kostki drożdży
3/4 szklanki otrębów( dałam pszenne)
łyżeczka soli morskiej
łyżeczka cukru
2-3 łyżki oliwy z oliwek

1 duża cebula
kminek














Sposób przygotowania:
W dużej misce wymieszać wodę, drożdże, sól, cukier oraz 3 łyżki mąki. Odstawić na 15 minut aż zacznie "pracować". Dodać pozostałą mąkę i otręby- wymieszać dokładnie i odstawić na około godzinę w ciepłe miejsce( jeśli ładnie wyrośnie może być krócej). Ciasto wymieszać z oliwą (powinno być niezbyt gęste) i formować plasuszki wielkości mniej więcej dłoni na blaszce wyłożonej pergaminem. Każdy placuszek obłożyć pokrojoną cebulą oraz posypać kminkiem. Piec w 220 stopniach na środkowej kratce piekarnika przez 15-20 minut- aż się zarumienią. Gotowe!


Smacznego:)

Zupa z czerwonej soczewicy- rozgrzewające pyszności

Soczewica raczej nie jest najczęstszym gościem na naszych polskich stołach. Staram się nie być "statystyczna" i u nas soczewicę się jada:) Jest pyszna, zdrowa i kolorowa:) A zupa z soczewicy świetnie rozgrzewa w takie straszne chłody. soczewica super komponuje się z przeróżnymi dodatkami i ziołami więc śmiało można z nią poeksperymentować.


zupa z soczewicy, przepis na zupę z soczewicy, soczewica czerwonaSkładniki( na 4 porcje):
200g soczewicy
2-3 ziemniaki
1 duża marchewka
1 cebula
1 korzeń pietruszki
3 ząbki czosnku
łyżeczka tymianku
łyżeczka słodkiej papryki
łyżeczka szałwii
sól, pieprz
oliwa

do podania:
świeża kolendra









Sposób przygotowania:
Na oliwie zeszklić posiekaną cebulę z rozgniecionymi ząbkami czosnku i przyprawami( tymiankiem, szałwią i papryką). Soczewicę przepłukać pod wodą i dodać do garnka razem z pokrojonymi w kostkę ziemniakami, marchewką i pietruszką pokrojoną w plasterki. Całość zalać około litrem wody, zagotować, a następnie pod przykryciem, na małym ogniu gotować aż warzywa będą miękkie. Na koniec doprawić solą i pieprzem. Podałam z kolendrą do dekoracji(można pominąć lub zastąpić np. pietruszką). Gotowe!


Smacznego:)

Grillowana ryba z warzywami- test patelni Neoflam

Nie raz nie dwa już wspominałam, że nie przepadam( delikatnie mówiąc) za zimą. Można ją trochę oszukać i przepłoszyć chociaż w kuchni:) Jak lato to wiadomo- grill:) A grillować można właściwie wszystko, mięso, ryby, warzywa, ser- co kto lubi:)
Od dawna brakowało mi w kuchni właśnie grillowej patelni- aż w me rączki trafiła ta piękna sztuka sprezentowana mi do testów przez Neoflam:)
Jesli chodzi o tego typu sprzęt( czyli naczynia, garnki itp.) mam kilka kryteriów, które muszą być spełnione by dana rzecz przeszła test. O tym jednak za chwilę- teraz zapraszam na kolorowe danie z rybą w roli głównej:)

grillowana ryba, ryba z grilla, grillowane warzywaSkładniki(na 2 porcje);
2 porcje ryby mrożonej lub surowej( u mnie dorsz)
1/2 papryki czerwonej
1/2 papryki żółtej
kilka-kilkanaście pieczarek
mała cukinia

oliwa aromatyzowana chilli
sól morska
świeżo mielony pieprz


cytryna do podania









Sposób przygotowania:
Warzywa umyć pokroić na mniejsze części( paprykę, cukinię). Rybę posmarować z każdej strony oliwą, doprawić solą i pieprzem i odstawić na około godzine w zimne miejsce by się zamarynowała.
warzywa umieścić w miseczce, polać oliwą( jeśli nie chcemy by były bardzo pikantne można oliwę aromatyzowaną wymieszać z czystą oliwą z oliwek), doprawić solą i pieprzem, całość wymieszać i równiez odstawić.
Patelnię wysmarować przy pomocy pedzelka oliwą, rozgrzać i smażyć rybę i warzywa po kilka minut z każdej strony. Rybkę najlepiej podać skropioną sokiem z cytryny:) Gotowe!


Teraz czas na moją opinię/ocenę patelni:

Co mówi producent:
Patelnia wykonana jest z odlewanego ciśnieniowo aluminium. Dno o grubości 5mm i solidna konstrukcja ścianek gwarantuje, że patelnia nie wybrzuszy się i nie odkształci podczas użytkowania. Od wewnątrz i na zewnątrz patelnia pokryta jest powłoką ceramiczną, składającą się głównie z dwutlenku krzemu z niewielkim dodatkiem około 20 minerałów m.in. żelaza, srebra. Nie zawiera żadnych szkodliwych substancji i nie wydziela toksycznych oparów podczas gotowania. Powłoka ceramiczna ma doskonałe właściwości nieprzywierające i dużą odporność na zadrapania. Do smażenia wystarczy użyć niewielkiej ilości tłuszczu. Można myć w zmywarce. Neoflam Poland gwarantuje minimum 24-miesięczne bezawaryjne działanie naczynia ( patelnia nie wybrzuszy się i nie odkształci a powłoka nie złuszczy się i nie odpadnie ).



Moja opinia:
Zwykle jeśli robię recenzję jakiegoś produktu dzielę ją na dwie kategorie: plusy i minusy. Tym razem jest jednak inaczej. Patelnia spełniła wszystkie moje oczekiwania! Żebym była w patelniowym niebie brakuje tylko składanej rączki( ach! ta malutka kuchnia):)
Patelnia:
-ma powłokę, dzięki której ograniczamy do minimum tłuszcz, a mimo to nic nie przywiera( wystarczy tylko przesmarować)
-działa na płycie indukcyjnej( dla mnie bardzo ważne)
-jest przystosowana do mycia w zmywarce
-jest odpowiedniej wielkości by bez trudu zmieścić na niej kilka porcji- np. mięsa








Polecam:)
D.


Pyszne babeczki- muffinki z amaretto

Pogoda nas nie rozpieszcza zatem musimy rozpieszczać się samodzielnie:) Na taką "okazję" najlepsze są muffinki- na tysiące sposobów. Szybkie, zawsze się udają i można z nimi eksperymentować. Moje są z dodatkiem amaretto- pyszne:)


muffinki, babeczki, muffiny

Składniki( na 12 babeczek):
szklanka mąki pszennej
1/2 szklanki cukru pudru
70ml jogurtu naturalnego
1 jajko
łyżeczka proszku do pieczenia
50ml amaretto
szczypta soli

cukier puder do posypania babeczek




Sposób przygotowania:
Wymieszać suche składniki i dodać do nich pozostałe. Ponownie wymieszać. Do papilotek/siliconowych foremek wkładać po łyżce ciasta. Piec w 180 stopniach około 15 minut- aż babeczki się zarumienią. Upieczone, przestudzone babeczki posypać cukrem pudrem. Gotowe!


Smacznego:)

Fantastyczne warsztaty fotografii i stylizacji kulinarnej z Winiary

Nowy Rok obfituje w wydarzenia:) Bardzo mnie to cieszy, gdyż lubię gdy dużo się dzieje. 10-go stycznia dzięki zaproszeniu do kuchni Winiary miałam możliwość uczestniczyć w świetnych warsztatach fotografii i stylizacji kulinarnej.

Warsztaty poprowadzili fotograf Piotr Haltof oraz stylistka żywności Junona Lamcha.
Zanim jednak zaczęliśmy stylizować i fotografować oraz poznawać tajniki tychże musieliśmy najpierw przygotować potrawy. Podzieleni na zespoły przygotowaliśmy zupy z serii Pomysł na... Mojemu mężowi i mi przypadła w udziale cebulowa z czego bardzo się cieszyłam gdyż jest bardzo fotogeniczna:)

A gdy zupy były gotowe zaczęła się zabawa: układanie zup, rekwizytów, dodatków. Pełne szaleństwo twórcze pod czujnym okiem naszych Specjalistów:)

Bawiliśmy się świetnie, otrzymałam mnóstwo cennych rad i wskazówek, które mam nadzieję uda mi się wprowadzić w życie i na blogu będzie coraz piekniej i smakowiciej:) A poniżej kilka zdjęć z warsztatów oraz zdjęcie naszej "wystylizowanej cebulowej", które już pokazywałam na moim fanpage-u facebookowym.

Bardzo dziękuję za miło spędzony czas wszystkim uczestnikom oraz Winiary za zaproszenie:)


gotujemy:)

podglądamy pomysł na stylizację
efekt końcowy:)







Pozdrawiam,
D.

Mini pizza z salami, pieczarkami i cebulą

Pizza to super pomysł gdy nie ma pomysłu na coś na smaczną kolację albo spotkanie ze znajomymi. A pizzerinki dodatkowo sprawdzą się na imprezach bo dodatkowo fajnie się prezentują. Można szaleć dowolnie z dodatkami- pomysły na pizzę TU i TU, albo tak jak ja tym razem uderzyć w totalną klasykę- salami i pieczarki.


przepis na pizzę, mini pizza, pizzerinkiSkładniki( 6-7 porcji):
ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
1/4 kostki drożdży
3/4 szklanki ciepłej wody
łyżeczka soli morskiej
łyżeczka cukru
2 łyżki oliwy

sos do pizzy:
80g( malutki słoiczek) koncentratu pomidorowego
przyprawa pesto peperoncino

na pizzerinki:
7-8 pieczarek
kilkanaście plasterków salami
1 duża cebula
100g startego sera żółtego






Sposób przygotowania:
Ciasto: drożdże zalać wodą, wymieszać z cukrem, solą i 2-3 łyżkami mąki- odstawić zaczyn na 15-20 minut. Dodać resztę mąki( jeśli ciasto jest zbyt lepkie podsypać jeszcze odrobinę) oraz oliwę i wyrobić na jednolitą kulę- odstawić na ok. godzine do wyrośnięcia.
W międzyczasie kroimy pieczarki na plastry, cebulę w pióra i przygotowujemy sos: mieszamy koncentrat z łyżką przyprawy oraz odrobiną wody.
Gdy ciasto wyrośnie na blaszce wyłożonej pergaminem formujemy płaskie placuszki, smarujemy je sosem i kolejno układamy: cebulę, pieczarki, salami oraz posupujemy serem. Pieczemy w 220stopniach przez około 15 minut. Gotowe!


Smacznego:)

Zupa krem z ziemniaków na piwie pszenicznym

Ta zupa to fantastyczna rozgrzewająca propozycja- idealna na takie chłody, które panują. Robi się ją bardzo szybko, ma ciekawy smak i jest kolejnym dowodem na to, ze ziemniaki nie muszą być nudne:)

Składniki(na 4 porcje):
6 sporych ziemniaków
1 średnia marchewka
2 korzenie pietruszki
por- zielona część
duża cebula
1 butelka piwa pszenicznego
kilka ziaren ziela angielskiego
2-3 liście laurowe
łyżka suszonego lubczyku
sól morska
świeżo mielony pieprz
oliwa

do podania:
posiekana natka pietruszki










Sposób przygotowania:
Na oliwie zeszklić posiekaną cebulę wraz z lubczykiem, liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Dodać marchew, pietruszkę i por w całości oraz pokrojone na duze kawałki ziemniaki. Zalać całość piwem oraz szklanką wody i gotować warzywa do miękkości. Gdy warzywa bedą gotowe wyjąć  pietruszkę, por oraz ziele angielskie i liście laurowe. Zblendować całość na gładki krem, doprawić solą i pieprzem. Podawać z posiekaną natką pietruszki. Gotowe!


Smacznego:)

Pierogi ze szpinakiem i serem feta z masełkiem czosnkowym

Kolejne pyszne i klasyczne zestawienie: szpinak, ser feta i czosnek- uwielbiam! Wbrew pozorom szybko się je robi. Myślę, że taki farsz super sprawdziłby się nie tylko w takich klasycznych, z ciasta pierogowego, ale fajnie zagra też w drożdżowym:) A i żeby nie było nudno to zamiast zwykłej oliwy do ciasta dodałam aromatyzowaną chilli.


pierogi, jak zrobić pierogi, pierogi ze szpinakiem i fetąSkładniki:

350g mrożonego szpinaku(liście w całości)
200g sera feta
masło klarowane
1 duża cebula
pieprz

ciasto:
2 szklanki mąki
1/2 szklanki ciepłej wody
2 łyżki oliwy aromatyzowanej czosnkiem
szczypta soli

4 łyżki masła
3 ząbki czosnku
natka pietruszki







Sposób przygotowania:
Farsz: Na maśle szklimy cebulę posiekaną dość drobno. Następnie dodajemy szpinak i dusimy. Do podduszonego szpinaku dodajemy rozkruszony ser feta oraz doprawiamy pieprzem. Całość mieszamy dokładnie i podgrzewamy dosłownie chwilkę, tak by smaki się połączyły. Studzimy farsz.
Ciasto na pierogi: wszystkie składniki wyrabiamy na jednolitą, elastyczną masę. Jesli jest zbyt lepka podsypujemy nieco mąką.
Rozwałkowujemy ciasto dość cienko. Z ciasta wykrawamy średniej wielkości koła. Na każdym kole umieszaczamy porcję farszu( u mnie spora łyżeczka) i zlepiamy pieroga. Pierogi gotujemy w osolonej wodzie 2-3 minuty od wypłynięcia.
Podajemy z masełkiem i czosnkiem: masło rozpuszczamy na wolnym ogniu i dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Podgrzewamy razem chwilke by masło nabrało czosnkowego aromatu. Pierogi polewamy masełkiem i posypujemy natką pietruszki. Gotowe!



Smacznego:)

Tort na spodzie orzechowym z kremem z krówek pod czekoladową bezą

To jest szaleństwo!  Bardzo słodkie i przepyszne:) Tort powstał w przypływie porannego natchnienia, choć nie ukrywam, że spędziłam nad przygotowaniem go sporo czasu. Bo i bezę trzeba upiec i spód orzechowy i krem przygotować, ale nie ma co narzekać- było warto! Krem robiłam z krówek, ale myślę, że z powodzeniem można zastąpić go kajmakiem.

tort, tort z kremem, tort orzechowy, tort z kremem toffi



Składniki( na formę 24 cm):
200g mielonych orzechów włoskich
3 duże jajka
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki pszennej
łyżeczka proszku do pieczenia

krem:
200g kówek
100ml mleka
250ml śmietany kremówki

blat bezowy:
2  białka z dużych jajek
1/2 szklanki cukru
2 łyżki kakao

plus:
konfitura malinowa




Sposób przygotowania:
Na początku robimy spód orzechowy: jajka łączymy z cukrem. Gdy mamy jednolitą masę dodajemy

Wizyta w Dark Restaurant, czyli co zjadłam w ciemności

Dzisiaj o jedzeniu inaczej niż zwykle. Dzisiaj o jedzeniu w ciemności! Otrzymałam zaproszenie od Poznańskiej Dark Restaurant na degustację dla blogerów. Nie mogłam sobie tej przyjemności odmówić, zwłaszcza, że mieliśmy możliwość degustować bizzar food... Ale może po kolei...






Co to jest Dark Restaurant?

To jedyna w Polsce i jedna z 14 na świecie(!) restauracji w których jemy w całkowitych, totalnych ciemnościach. Dodatkowo nie wiemy co jemy:) Mamy oczywiście możliwość określenia preferencji czy informacji o alergiach czy tym, że jesteśmy wege, ale cała reszta to wielka niewiadoma.
Na koniec wizyty mamy moZliwość porozmawiać z Szefem kuchni, Panem Radkiem Nejmanem i dowiedzieć się co gościło na naszym talerzu:)

Poza tym mamy tez możliwość zaszaleć i zjeść bizzar food albo poprawić sobie nastrój mood food.

Jako, że nazwa bloga zobowiązuje, zaszalałam i zjadłam bizzar foodowe menu. A teraz osoby o słabych nerwach proszone są o przeskoczenie akapitu:).... Otóż jadłam:

-na przystawkę: m.in. larwy mącznika młynarka,
-danie główne: pierogi z ogonem wołowym na sosie z krwi

spróbowałam też jąder bawoła w tempurze- pycha!

Moje odczucia/refleksje itp.

To ekscytująca podróż do krainy smaku, zapachów i dotyku( większość osób mimo, że do dyspozycji są sztućce je rękoma). Niesamowicie pobudza zmysły i wyobraźnię.  I choć zapewne znajdą się i tacy, którzy nieswojo będą się czuć w ciemności, to myślę, że naprawdę warto odwiedzić ten lokal przy okazji wizyty w stolicy Wielkopolski.
Osobiście byłam w Dark Restaurant już wcześniej, z mężem i zarówno jako lokal na wieczór we dwoje jak i na wypad większą grupą- polecam z czystym sumieniem:)


Pozdrawim,
D.

Borówki pod kruszonką z mąki kasztanowej

Niedawno były u mnie tartaletki z kremem kasztanowym, a tym razem wykorzystałam mąkę z kasztanów do zrobienia kruszonki. Mam w zamrażalniku taki zapas borówek, że nie wiem co z nimi począć więc zaczynam je jakoś sukcesywnie zużywać. Miałam ochotę na szybką przekąskę na słodko i pomyślałam, że kruszonka z kasztanów będzie super. Tak też się okazało. Mąka z kasztanów jest sama w sobie słodkawa, więc jeśli chcecie by kruszonka nie była zbyt słodka można ominąć cukier. Jak się okazuje borówki są zbyt delikatne w smaku- przy następnej okazji zrobię z jakimś mocno kwaśnym owocem- wiśnią, albo jabłkami.



owoce pod kruszonką, borówki pod kruszonką, mąka z kasztanów


Składniki(na jedną porcję):
3/4 szklanki borówek
30g mąki z kasztanów
1 1/2 łyżki masła
cukier
cukier puder do dekoracji




Sposób przygotowania:
Mąkę, masło i odrobinę cukru łączymy razem by powstała sypka, jednolita kruszonka.W kokilce

sznycel z indyka marynowany curry i cytryną

Jakoś ostatnio nabrałam strasznej ochoty na sznycel z indyka. Pomyślałam, ze super byłoby gdyby mięsko miało jakiś fajny, aromatyczny dodatek. Padło na curry, które moim zdaniem jest idealne do drobiu. A do tego orzeźwienie w postaci cytryny i prawie zapomniałam, że mamy zimę:)


sznycel z indyka, sznycel z grilla, sznycel marynowanySkładniki:
5 sznycli z indyka
łyżka curry
sok z 1 cytryny
sól, pieprz
oliwa



















Sposób przygotowania:
Curry, sok z cytryny, sól, pieprz oraz oliwę wymieszać. Sznycle obtoczyć w marynacie i odstawić do lodówki na minimum godzinę. sznycle smażyłam na patelni grillowej, ale można też na normalnej- po kilka minut z każdej strony, aż się zarumienią. Podałam z ryżem jaśminowym i gotowanymi warzywami( marchewką i brokułem). Gotowe!


Smacznego:)

Kopytka dyniowe- odrobina słońca w zimie:)

Jak ja nienawidzę zimy!! Wiele bym dała żeby już było lato! No wiosna chociaż:) Dlatego z dyniowych zapasów zrobiłam słoneczne kopytka:) Proste, szybkie i bardzo sycące-polecam! można jeść je solo z przesmażonym boczkiem i cebulką( jak u mnie), ale super bedą też grały z jakimś sosem np. z sera pleśniowego.


kopytka dyniowe, kopytka z dyni, gnocci Składniki( na dwie wielkie porcje):
300ml pulpy dyniowej( dynia upieczona a następnie zblendowana)
2 szklanki mąki
2 jajka
łyżeczka soli prowansalskiej- ( u mnie Royal Brand)
łyżka oliwy aromatyzowanej chilli

do podania:mała cebula
50g boczku wędzonego
łyżka masła klarowanego















Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy tworząc ciasto na kopytka. Jeśli ciasto jest zbyt lepkie( nie da się formować) należy dodać jeszcze trochę mąki. Z ciasta formujemy na podsypanej mąką stolnicy rolki  o grubości 1,5cm i wycinamy z nich kopytka. kopytka gotujemy w lekko osolonej, wrzącej wodzie do wypłynięcia, odczekujemy jeszcze moment i wyciągamy. Podajemy z podsmażonym boczkiem, zeszkloną na maśle cebulką. Gotowe!


Smacznego:)














Chleb drożdżowy z otrębami

Dotychczasowe próby domowego wypieku chleba kończyły się u mnie katastrofą. Myślałam już, że do końca świata( a pewnie będzie ich kilka w najbliższym czasie:P) będę zmuszona do kupowania chleba. Myliłam się jednak:)  Dostałam ostatnio przepis na prosty, szybki i pyszny chlebek( dziękuje Pani Henryko) i zaryzykowałam ostatni raz- udało się:) Poniżej efekty. Już mam pomysły na inne kombinacje dodatków itp.


chleb drożdżowy, chleb pszenny, chleb z ziarnami, chleb z otrębami


Składniki(na średniej wielkości keksówkę):
0,5 kg mąki pszennej( użyłam  poznańskiej)
0,5 litra letniej wody
łyżeczka cukru
łyżeczka soli morskiej
0,5 kostki drożdży
3 garści siemienia lnianego
3 garści otrębów pszennych




Sposób przygotowania:
W misce rozkruszam drożdże i posypuję cukrem i solą. Całość zalewam wodą i mieszam. Na koniec dodaję mąkę, siemię oraz otręby i mieszam na jednolita masę. Ciasto przelewam do keksówki(najlepiej posmarowanej masłem i wysypanej mąką- łatwiej będzie wyjąć chlebek) i piekę godzinę w 200stopniach. Po upieczeniu wyciągam chleb i studzę. Gotowe!


Smacznego:)

Łosoś zawinięty w boczek- usmażony

Połączenie ryby i mięsa- to może się udać:)  Smaki świetnie się przenikają i mamy znakomity miks. Przygotowałam na patelni grillowej, ale spokojnie można też na zwykłej albo upiec w piekarniku. Podałam z pieczonymi ziemniaczkami i lekką sałatą- dodatki też można oczywiście miksować wedle uznania:)

łosoś smażony, łosoś zawijany w boczekSkładniki(na dwie porcje):
ok. 300g fileta łososia bez skóry
kilkanaście cieniutkich plastrów boczku wędzonego






















Sposób przygotowania:
Łososia przekroić na dwa podłużne kawałki. Każdy z kawałków obwinąć szczelnie boczkiem.  Boczek ma tak intensywny smak, że przyprawy są zbędne. Smażyć na rozgrzanej patelni z każdej strony do zarumienienia boczku. Przed podaniem można skropić cytryną. Gotowe!


Smacznego:)



Kruche ciasteczka z czekoladą

Lubicie ciasteczka? Ja bardzo:) A najbardziej lubię takie proste i szybkie a jednocześnie smakowite jak te:) Niby zwykłe kruche ciasteczka, ale zastąpiłam zwykły biały cukier  trzcinowym muscovado i nie dość, że mają piękny kolor to jeszcze są smakowicie karmelowe. A do tego czekolada i jestem w niebie:)

kruche ciastkeczka, ciasteczka z czekoladą

Składniki( na 16 ciasteczek):
szklanka mąki pszennej
1/2 kostki masła
1/2 szklanki cukru muscovado
2 żółtka z dużych jajek
1/2 tabliczki posiekanej mlecznej czekolady





Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki ciasta wyrabiamy na jednolita masę. Formujemy rulonik o średnicy 2-2,5cm, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na ok. godzinę do schłodzenia. Po zchłodzeniu  ciasto wyciągamy z folii i kroimy na krążki o grubości ok. 1 cm. Każdy krążek rozgniatamy formując przy tym ciasteczka o grubości ok. 0,5cm. ciasteczka wykładamy na blaszkę wyłożona pergaminem. Pieczemy w 180stopniach około 15 minut. Gotowe!


Smacznego:)

Faworki mojej mamy

Było mnie trochę mniej ostatnio, a to za sprawą małego wypadu do Warszawy gdzie przemiło i bardzo produktywnie spędziłam czas na warsztatch fotografii i stylizacji kulinarnej- opowiem o nich niebawem:) A teraz zapraszam na przepyszne faworki według przepisu, który pochodzi z zapisków(ręcznych!) mojej mamy:)

faworki, chrusty, chruściki

Składniki(na kilkadziesiąt sztuk):
2 filiżanki mąki pszennej
8 żółtek dużych jaj
3 solidne łyżki kwaśnej, gęstej śmietany
2 łyżki spirytusu

cukier puder do posypania

smalec do smażenia( u mnie 4 kostki po 200g)





Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki ciasta wyrobić na jednolitą, sprężystą masę. Ciasto podzielić na 2 równe części, jedną schować w folii by nie obeschła, a drugą rozwałkować tak cienko by arkusz ciasta był prawie przezroczysty. Z arkusza wykrawać paski o szerokości 2-3 cm i długości ok 5-6cm. Na każdym wyciętym kawałku naciąć wzdłuż po środku szczelinę o długości ok 2-3 cm i przepleść jeden z końców przez tak powstałe "uszko"- powstanie supełek. Z drugim kawałkiem ciasta postępujemy tak samo. Smażymy faworki na rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor z dwóch stron. Faworki odcedzić z tłuszczu, odsączyć na papierowym ręczniku. Gotowe faworki posypać cukrem pudrem. Gotowe!


Smacznego:)

P.S. Wreszcie doczekałam się nowiutkiego, wyczekanego aparatu więc zaczyna się (mam nadzieję) nowa era zdjęć na blogu:) Myślę, że teraz zdjęcia będą coraz bardziej smakowite:) trzymajcie za mnie i moje fotograficzne poczynania kciuki:)

Makaron z tuńczykiem w sosie pomidorowo-śmietanowym

kolejny pomysł na pyszne i szybkie danie z wykorzystaniem tuńczyka. Bardzo lubię tuńczyka z makaronem i jadam go na kilka różnych sposobów, chociażby TAK albo TAK.  A jaki Wy macie pomysł na tuńczyka?


makaron, makaron z sosem, makaron z tuńczykiemSkładniki( na 2 porcje):
2 porcje ulubionego makaronu( u mnie penne pełnoziarniste)
puszka tuńczyka w sosie własnym
1 czerwona cebula
2 łyżki koncentratu pomidorowego
150ml śmietanki 18%
garść listków bazylii
sól, pieprz
oliwa
















Sposób przygotowania:
Wstawić makaron. W międzyczasie przygotować sos: na oliwie zeszklić cebulę pokrojoną w drobną kosteczkę. do cebuli dodać odsączonego tuńczyka, koncentrat pomidorowy oraz śmietankę- całość zagotować. Na koniec doprawić solą, pieprzem oraz posiekaną bazylią. Gdy makaron się ugotuje odcedzić go i wymieszać dokładnie z sosem. Gotowe!


Smacznego:)

Tost z pesto bazyliowym i żółtym serem

Czasami wieczorem dopada mnie nagła ochota na jakąś przekąskę( tak wiem, że to szalenie niezdrowe). Często na jakąś konkretną- tym razem padło na pesto. Pesto przygotowałam szybciutko według TEGO przepisu z mojego bloga. Do tego pieczywo, żółty serek i pyszności gotowe:)


tost z serem i pesto, pesto bazylioweSkładniki( na dwie duże kanapki):
pesto bazyliowe( może być ze słoiczka)
4 kromki chleba( pieczywo może być czerstwe)
2 duże plastry sera żółtego




















Sposób przygotowania:
2 kromki chleba smarujemy solidną porcją pesto. Pesto przykrywamy serem i zamykamy tost kolejną kromką chleba. Tosty umieszczamy w piekarniku( lub jeśli ktoś ma opiekaczu) i pieczemy w 180stopniach na złoty kolor. Gotowe!


Smacznego:)

Omlet z tortillą i suszonymi pomidorami

Jeśli brakuje pomysły na szybkie i pożywne śniadanie sięgam po jajka, kilka dodatków i mam omlet:) Pyszności! Jeśli o mnie chodzi w grę wchodzą tylko takie wytrawne. Na słodko jednak wolę naleśniki:)

omlet, śniadanie, co zrobić na śniadanieSkładniki(na 1 omlet):
1/2 tortilli pełnoziarnistej
2 jajka
1 mała czerwona cebulka
3 suszone pomidory
szczypiorek
3 łyżki startego żółtego sera
łyżka masła klarowanego
sól, pieprz, ulubione zioła















Sposób przygotowania:
Na rozgrzanym maśle zeszklić cebulkę posiekaną bardzo drobno. Dodać tortille pokrojoną w małe kawałki i pokrojone pomidory. W miseczce trzepaczką ubić jajka z przyprawami na jednolitą masę( tak by białko było połączone z żółtkiem). Jajko wlać na patelnię tak by równomiernie pokryło składniki. Gdy jajko się zetnie przewrócić omlet na drugą stronę( najlepiej zsunąć omlet z patelni na pokrywkę i przerzucić). po chwili zdjąć z patelni. Na jedną połowę omletu położyć stary ser i odrobinę posiekanego szczypiorku. Złożyć omlet na pół-ser się roztopi. Gotowe!


Smacznego:)

Tartaletki z kremem kasztanowym i powidłami

Jakiś czas temu na moim facebookowym profilu (na który oczywiście gorąco zapraszam:) ) pokazywałam zdjęcie paczuszki, w której między innymi były cudowne suszone kasztany od Royal Brand. Jak tylko je zobaczyłam od razu wiedziałam co z nimi zrobię! Znam smak kasztanów gdyż miałam okazję jeść pieczone w Paryżu, więc komponowanie było tym łatwiejsze. Powstał nieziemski deser- jeśli tylko uda Wam się kupić kasztany- gorąco polecam! A jeśli już o kasztanach mowa to myślę, że najrozsądniej jest kupić właśnie takie suszone, a nie te sprzedawane na wagę w sklepach, bo różnie bywa ze świeżością tych drugich. A tu mamy szczelne opakowanie i produkt najwyższej jakości.

tartaletki, tartaletki z kremem, kasztany jadalne

Składniki( na 20 tartaletek o średnicy 5cm):
kruche ciasto:
1,5 szklanki mąki pszennej
3/4 szklanki cukru pudru
100g masła
2 żółtka dużych jajek

krem:
160g suszonych kasztanów
250g mascarpone
4 łyżki miodu
100ml śmietanki 18%

pozostałe:
słoik powideł śliwkowych
ew. listki melisy do dekoracji








Sposób przygotowania:
Dzień wcześniej zalać kasztany wrzątkiem i zostawić na noc( wody powinno być sporo bo kasztany powiększają się).
Tartaletki: wszystkie składniki połączyć ręcznie na jednolite ciasto i włożyć do lodówki na około godzinę do schłodzenia. Foremki wysmarować masłem i wypełnić ciastem doklejając je do ścianek i spodu. Piec w 200stopniach na złoty kolor przez ok. 15 minut. Upieczone tartaletki odstawić do ostygnięcia i dopiero wyciągać z foremek.
Krem kasztanowy: namoczone kasztany odcedzić i na maleńkim ogniu gotować z miodem często mieszając około 30minut. Kasztany razem z miodem zblendować na jednolitą masę(powinna mieć konsystencję marcepanu)- blender musi mieć dobre noże gdyż kasztany są twarde i łatwo nie będzie:)
Masę kasztanową połączyć z mascarpone oraz śmietanką.
Tartaletki smarować porcją powideł a na powidła nałożyć porcję kremu kasztanowego( można przy pomocy dekoracyjnych końcówek i rękawa do ozdabiania, ale jeśli nie mamy może być np. torebka foliowa z odciętym rożkiem)- ozdobić listkiem melisy. Gotowe!

A! pokarzę jeszcze zdjęcie kasztanów dla tych którzy nie widzieli na fejsie, a mają ochotę poszukać w sklepie:)





Smacznego:)





Przepis na pizzę najpyszniejszą na świecie

Ta pizza to mój numer jeden nawet nie jeśli chodzi o zestaw składników "na pizzy", ale jeśli chodzi o ciasto. Ciasto bowiem jest mocno pełnoziarniste za sprawą mąki żytniej typ 2000 oraz mąki pełnoziarnistej pszennej. Naprawdę warto spróbować! A składniki na to moja szalona kompozycja tego co lubię najbardziej na pizzy czyli ser, duuużo sera:)


przepis na pizzę, pizza pełnoziarnista, jak zrobić pizzę Składniki(na blaszkę taką "piekarnikową"):
ciasto:
3/4 szklanki mąki żytniej typ 2000
1/4 szklanki mąki pełnoziarnistej pszennej
1 szklanka mąki pszennej białej
szklanka ciepłej wody
1/2 kostki drożdży
łyżeczka cukru
płaska łyżeczka soli morskiej
3 łyżki oliwy z oliwek


sos pomidorowy:
50ml pasty pomidorowej
50ml koncentratu pomidorowego
2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
suszona bazylia i oregano
sól, pieprz

na pizzę:
100g salami w cienkich plasterkach
100g gorgonzoli
100g camemberta
100g sera żółtego
1 duża cebula
2-3 pomidory pokrojone w plasterki
suszona bazylia i oregano



Sposób przygotowania:
ciasto:z wody, cukru, drożdży i kilku łyżeczek mąki przygotować zaczyn- najlepiej całość wymieszać w sporym naczyniu, bo taki zaczyn bardzo rośnie. Zaczyn powinien rosnąć około 15 minut. Gdy zaczyn jest gotowy należy wymieszać go z pozostałymi składnikami wyrabiając ciasto na miękką, elastyczną masę. Uformować kulę z ciasta i odstawić w miseczce przykrytą ściereczką na około 20-30 minut. Następnie ciasto albo ręcznie albo przy pomocy wałka równomiernie rozprowadzić na blasze. Na cieście smarujemy warstwę sosu pomidorowego( sos: wszystkie składniki wymieszac na jednolita masę). Na sosie układamy kolejno składniki: cebulkę pokrojoną w plasterki, salami, pomidory oraz sery. Wierzch posypujemy bazylią i oregano. Pizzę pieczemy w ok. 250stopniach przez okolo 15minut. Gotowe!


Smacznego:)

Pierogi z ciasta francuskiego z kurczakiem, pieczona papryką i serem

Dobrze mieć zawsze pod ręką rolkę czy dwie gotowego ciasta francuskiego. To tak plastyczne i dające tyle możliwości ciasto może nas uratować w wielu sytuacjach. Tym razem mnie uratowało:) Miały być pierogi na obiad, ale z zupełnie innym ciastem- wszystko się jednak sprzysięgło przeciw mnie więc powstały pierogi na szybko i wyszły super!


pierozki z ciasta francuskiego, pierogi z ciasta francuskiego, z kurczakiem i paprykąSkładniki(na dwie porcje):
rolka ciasta francuskiego

farsz:
2 nie za duże filety z piersi kurczaka
1 średnia upieczona wcześniej czerwona papryka
1 duża cebula
100g startego żółtego sera
słodka papryka
papryka chilli
sól, pieprz
oliwa

dip czosnkowy:
100ml jogurtu naturalnego
łyżka majonezu
2 ząbki czosnku
sól, pieprz







Sposób przygotowania:
Na oliwie przesmażyć cebulę pokrojoną w pióra. Dodać drobno pokrojony filet oraz przyprawy- smażyć do miękkości. Na koniec dodać pokrojoną paprykę. Ciasto francuskie pokroić na równej wielkości średnie kwadraty( mi wyszło 12). Na środku kazdego umieścić porcję farszu oraz porcję startego sera.ciasto złożyć na pół po przekątnej tworząc trójkąt i zakleić boki. Piec w piekarniku rozgrzanym na 220stopni przez ok. 15minut(aż będą miały złoty kolor). W międzyczasie przygotować dip: jogurt, majonez oraz przeciśnięty przez praskę czosnek wymieszać, doprawić solą i pieprzem. Gotowe!


Smacznego:)

Orzotto( kaszotto) z pęczaku z zielonym groszkiem

Kasze lubię- pod wieloma postaciami i maści wszelakiej. Lubię też bardzo kremowe risotto. Jak więc mogłoby być inaczej niż tak, że zapałam sympatią do orzotto. Nie wiem czy też tak macie, ale jakoś nazwa kaszotto ewidentnie mnie nie przekonuje( zrobiłam mały wywiad i jest nas wiecej:) ). Zatem zapraszam na orzotto:)


orzotto z groszkiem, kaszotto z groszkiem, pęczak, kasza pęczak
Składniki(na 4 porcje):
400g pęczaku
1 cebula
1 puszka zielonego groszku
1 litr bulionu drobiowego
200ml białego wytrawnego wina
2 łyżki masła
4 łyżki startego parmezanu
1/2 pęczka natki pietruszki
oliwa















Sposób przygotowania:
Na oliwie zeszklić drobno posiekana cebulę. Następnie dodać kaszę i przesmażyć całość dokładnie mieszając.  Zalać winem. Gdy wino się zredukuje dodać ok. 1/4 bulionu. Gdy kasza zacznie absorbować bulion dolewać stopniowo kolejną porcję- powtarzać czynność do wykorzystania całego bulionu. Na koniec dodać odsączony groszek, masło, parmezan i posiekaną pietruszkę- podsmażać jeszcze przez chwilę tak by ser i masło się roztopiły a groszek podgrzał. Gotowe!

Smacznego:)




"Suflet" cynamonowy z jasnego pieczywa

Miałam wczoraj taaaką ogromną ochotę na cynamon, że nie mogłam się opanować:) rozejrzałam się szybko po kuchni i zobaczyłam nieco czerstwą już kajzerkę. I tak ziarnko do ziarnka i powstało coś pysznego na śniadanie co najbardziej skojarzyło mi się z sufletem( może przez to, że zapiekane w kokilce, że wyrosło nawet całkiem ładnie, a po chwili zaczęło opadać). Porcja przewidziana dla jednej, łakomej egoistki:)


suflet z cynamonem, zapiekanka zkajzerki

Składniki:
1 czerstwa kajzerka( lub fragmenty innego białego pieczywa)
100ml mleka
1 żółtko z dużego jajka
3 łyżki cukru trzcinowego
1/2 łyżeczki cynamonu

konfitura malinowa(opcjonalnie)



Sposób przygotowania:
W kokilce rozkruszyć bułkę( jeśli się nie mieści można ją mocniej docisnąć). Wymieszać razem żółtko, mleko,cynamon i 2 łyżki cukru- zalać masą bułkę. Wierzch posypać pozostałym cukrem. Całość zapiekać w 200stopniach przez 20 minut( aż wyrośnie). Jeść natychmiast po wyjeciu z piekarnika. Ja dodałam do tego konfiturę malinową. Gotowe!


Smacznego:)

Makaron z pulpecikami i aromatycznym sosem pomidorowym

Kolejna propozycja obiadowa. Makaron z pulpecikami z mięsa mielonego zanurzonymi w pysznym sosie pomidorowym. Do sosu mnóstwo bazylii- najlepiej świeżej, ja tym razem jednak nie miałam więc dodałam mrożonej i też dała super aromat. Z pulpecikami jest trochę zabawy, ale warto:)


Składniki(na 3 porcje):
3 porcje ulubionego makaronu( u mnie pappardelle)
sos:
1 średnia marchew
cebula
por(biała cześć)
450ml pasty pomidorowej
garść posiekanej bazylii
150ml wytrawnego białego wina
oliwa
sól, pieprz

pulpeciki:
2 ząbki czosnku
1 jajko
2 łyżki bułki tartej
2 łyżeczki papryki słodkiej
400g mięsa mielonego z wieprzowiny
sól, pieprz
oliwa





Sposób przygotowania:
sos: Na rozgrzanej oliwie zeszklić posiekaną cebulę i por. Po chwili dodać startą na grubych oczkach tarki marchewkę- chwilę poddusić. Podlać winem i gdy zacznie się gotować dodać pastę pomidorową. Dusić na wolnym ogniu bez przykrycia ok. 45 minut. Na końcu dodać bazylię i doprawić solą i pieprzem.
pulpeciki: wszystkie składniki dokładnie wymieszać na jednolitą masę. Z mięsnej masy formować małe pulpeciki. Pulpeciki smażyć na rozgrzanej oliwie na patelni na złoty kolor. Gdy mięso będzie przesmażone pulpeciki wrzucamy do sosu pomidorowego, mieszamy delikatnie i  całość razem zagotowujemy. zmniejszamy ogień i na malutkim dusimy całość ok. 10 minut. Podajemy z makaronem. Gotowe!

Smacznego:)

Zupa z serków topionych z porem

To propozycja idealna na zimowe chłody- sycąca i bardzo rozgrzewająca. Mi osobiście bardzo smakuje- zwłaszcza obficie posypana zieleniną. Robi się ją szybko i łatwo więc jedt doskonała na przeciągające się poświąteczno-noworoczne lenistwo:)

zupa z serka topionego, zupa z serków topionych, zupa z serkiem topionymSkładniki:
2 średnie pory( jasna część)
2 udka z kurczaka
1 korzeń pietruszki
2 marchewki
kawałek selera
300g serka topionego( śmietankowego, o smaku goudy itp.)
150ml śmietanki 18%
ząbek czosnku
2-3 liście laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
sól, pieprz
pęczek szczypiorku











Sposób przygotowania:
Pory pokroić w cienkie plasterki, pietruszkę i seler zostawić w całości, marchew zetrzeć na grubych oczkach tarki. Wszystkie warzywa zalać wodą, dodać ziele angielskie i liść laurowy i gotować na średnim ogniu ok. 30minut. następnie dodać udka z kurczaka- gotować do momentu aż mięso będzie miękkie. Wyjąć pietruszkę i seler oraz mięso. Dodać pokrojone na kawałki serki topione oraz śmietankę- dokładnie mieszając by serki się roztopiły gotować na małym ogniu. Gdy serki w większości się rozpuści całość zmiksować blenderem na aksamitny krem. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać posypane szczypiorkiem z kawałkami mięsa. Gotowe!


Smacznego:)

Enchiladas na dobry początek Nowego Roku

Dzisiaj propozycja bardzo sycąca, aromatyczna i pełna smaków- meksykańskie enchiladas z kolorową salsą. Gdy pierwszy raz miałam kontakt z tym daniem pierwsze skojarzenie to była lasagne, tyle, że takie meksykańskie:P W każdym razie to przepyszne danie warte grzechu:)

enchilada, enchiladas, salsa z awokado, salsa warzywna, kuchnia meksykańskaSkładniki( na 3-4 porcje):
4 duże pełnoziarniste tortille( można użyć też innych np. kukurydzianych)
2 duże filety z piersi kurczaka
puszka pomidorów w całości
2 łyżki przecieru pomidorowego
1 duża cebula czerwona
2 ząbki czosnku
150ml jogurtu greckiego(lub innego gęstego)
200g startego cheddara  długodojrzewającego( lub inny intensywny ser)
300ml bulionu drobiowego( może być z kostki)
1 papryczka chilli lub 1/2 łyżeczki płatków chilli
sól, pieprz
oliwa

salsa:
1/2 czerwonej papryki
1 mała czerwona cebula
1/2 puszki kukurydzy
1 dojrzałe awokado
sok z 1 limonki
1 ząbek czosnku
pęczek pietruszki( lub -najlepiej- kolendry)
sól, pieprz



Sposób przygotowania:
Na rozgrzanej oliwie zeszklić drobno posiekaną cebulę  i czosnek. Dodać chilli i pokrojonego w kostkę kurczaka- przesmażyć. Następnie dodać pomidory razem z sokiem, przecier oraz bulion i przyprawić solą i pieprze. Dusić około 10 minut by mięso zmiękło. Gdy mięso jest gotowe wybrać je z sosu i odłożyć. Tortille podgrzać(według instrukcji na opakowaniu), zamoczyć z dwóch stron w sosie pomidorowym i przełożyć na deskę/ talerz. Na środku tortilli, wzdłuż wyłożyć 1/4 mięsa, posypać serem i zwinąć w rulonik- umieścić w żaroodpornym naczyniu do zapiekania. Tak kolejno z każdą tortillą. Sos na patelni wymieszać z jogurtem i zalać nim tortille. Całość posypać pozostałym cheddarem. Zapiekać ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 180stopni. W międzyczasie przygotowujemy salsę. Paprykę i cebulę kroimy w drobną kostkę, kukurydzę odsączamy, z awokado oddzielamy miąższ od pestki i skóry skrapiamy obficie sokiem z limonki i również kroimy w kosteczkę. Całość mieszamy razem z dodatkiem przeciśniętego przez praskę czosnku, soli, pieprzu i posiekanej natki. Podajemy razem. Gotowe!


Smacznego:)